2008. január 10., csütörtök

tudomény

úgy általában nem sok embert érdekel, hogy Te ki vagy. az érdekel mindenkit, hogy mit tudsz. elég csak arra gondolnod, hogy rokonok és ismerősök azon kivül, hogy "de sokat nőttél!", annyival szolgálnak, hogy "hogy megy a tanulás?". az érettségire, vizsgaidőszakra, meg ehhez hasonlókra meg hatványozottan igaz a dolog. bár akkor még érthető, de egyébként miért nem azt kérdezik tőled, hogy "hogy állsz önmagaddal?". Villon verse jutott eszembe, persze kicsit át kell költeni:

Mindenkit az érdekel, hogy tudod-e, mi a tejben a légy,
Mindenkit az érdekel, hogy tudod-e, ruha teszi az embert,
Mindenkit az érdekel, hogy tudod-e, az új tavasz mi szép,
Mindenkit az érdekel, hogy tudod-e, mely gyümölcs merre termett,
...
Senkit sem érdekel, hogy te ki vagy.

oké, az iskolában úgy, ahogy elfogadható a dolog(ott sem teljesen), de azon kivül? azon kivül hagyni kellene a "tudtad", "láttad", "hallottad" stb. szavak használatát, amennyiben annak nincs köze hozzád. hagyni a (valakik által tudásnak kinevezett) tudást, és egymásra figyelni.

9 megjegyzés:

dóri írta...

Igen ez engem is nagyon szokott zavarni. Ha mostanában találkozom valakivel nem tudunk másról beszélgetni, csak hogy hogy mennek a vizsgák meg ilyesmi.
Annyi jó téma van. Bármiről lehetne beszélgetni, mért pont erről kell...
Viszont meg is értem, mert végülis ebben élünk. Az szolgáltatja a legfőbb témát, amit mindennap tapasztalunk. És valljuk be ennek nagy része a tanulás.
És amúgy egy találkozásnál nehéz egyből rátérni a komolyabb, érdekesebb témákra. Előbb inkább a közhelyekkel kezdünk, aztán nincs időnk komolyra fordítani a szót.

Pötyi írta...

Szerintem csak akkor tudsz valaki másra figyelni, ha magaddal tisztában vagy(Már sorry a közhelyért). Bevallom én nem is vagyok teljesen tisztában saját magammal, így nehéz másokra is figyelni, és nem mindenkit a magad kis szemszögéből(olyan ember szeretnék majd egyszer lenni, aki feltétlen érdeklődést tud mutatni önzés nélkül, de az még messze van...).
Úgy gondolom, érdekli az ismerőseid egy részét, hogy ki vagy te, de nagyon sok látszat-kapcsolat is van. Akik szarnak rád, és csak ismerősöket gyűjtenek.
De akik érdeklődnek irántad, azokkal is először végig kell élned a felületes beszélgetéseket, hogy mélyebb szintre léphessetek egy kapcsolatban. Legalábbis általában. Ha nem, akkor az egy különleges kapcsolat (nekem ilyen még nem volt). Mindenki szeretne egyből barátokat, szerelmeket találni, a felesleges körök lefutása nélkül.
A tudással azért nincs probléma - véleményem szerint - ebből a szempontból, mert egy emberről rengeteget mond el, hogy milyen tudást szedett magára. Ennek a felismerése is az ismerkedés egy fázisa.
Talán másra reagáltam mint amit te felvetettél. Elkalandoztam kicsit. De azt hiszem értem, hogy mire gondoltál.

_renton írta...

igen, van ebben valami

Pötyi írta...

szerintem is.

vellras írta...

ajjajj gyerekek, most egy kicsit megilyedtem!

Pötyi írta...

mi az ijedettségesség tárgya kedves Levente?

supercazzola írta...

nem vagyok benne biztos, hogy kellenének a felesleges körök. szerintem azok azért vannak, mert félünk, hogy 5 perc alatt valakivel már komoly kapcsolatba kerülünk/kilövünk valakit a lehetséges komolyabb kapcsolat listájáról.
azt nem is mondtam, hogy a tudással probléma van.

ez ugrott be most(lehet, hogy nem is passzol ide, mindegy, azért hasznos):

"Van egy 2000 éves mondása egy rabbinak. Az első része így szól: Ha én nem vagyok önmagamért, akkor ki lesz értem? Csak te vagy abban a pozícióban, hogy tudj magadról. Önzőnek kell lenni abból a szempontból, hogy más nincs abban a helyzetben, hogy elmondja, ki vagy, hogy mit akarsz és mit nem akarsz. Ha te nem harcolsz magadért, ki fog harcolni érted?

A második rész ezt mondja: Ha csak önmagamért harcolok, mi vagyok? Először magamért kell lenni, és ha már önmagam vagyok, és önzően és őszintén vagyok a világban, akkor van még egy csomó energiám. És azzal az energiával még lehetek másokért, olyanokért, akik meg tudják mondani, hogyan tudok őértük lenni. Mert elég önzőek ahhoz, hogy kifejezzék magukat annyira, hogy tudjak nekik segíteni. Nekem is önzőnek kell lennem annyira, hogy ha segítségre van szükségem, ki tudjam mutatni, hogyan segítsetek."

Pötyi írta...

Akkor azt hiszem még gyúrnom kell.:)
de igen, én is így gondolkozom, ez egy jó példázat...

szerintem felesleges körök kellenek, szükségesek, de nem mind1 mennyi, ebben igazad van(nincs rosszabb mint a szófosás, de a hallgatás is unalmas - talán még idegesítőbb -, valamikor megnyílni is kell...). ki kell törni ezekből a körökből, de akkor is ez az életünk, szükségünk van arre, hogy megbeszéljük, hogy mi történt pl. vizsgán, vagy mit csináltál tegnap. De a beszélgetés ne álljon csak ebből, ez is igaz. De a kiiktatásuk szerintem nem vezet jóra, mert olyan, mintha egy lépcsőn kihagynál fokokat. Megakadsz és nem tudsz tovább menni, vagy visszalépni, ha az kéne.

supercazzola írta...

hm, lehet, lehet, hogy igazad van és kellenek a felesleges körök. erről azt hiszem túl változó a véleményem....

oké, jó, jó legyenek felesleges körök csak menjünk is vele valamire...